شما اینجا هستید
پاسخگو » اخرت

در اخرت کدام دسته از افراد مشمول بخشش الهی قرار می گیرند؟و ایا تا ابد جهنمیان باید در اتش جهنم بسوزند و زمانی نمیرسد که بخشیده شوند؟
پرسشگر گرامی با سلام سپاس از ارتباط تان با این مرکز.
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
به انسان هايي در قرآن وعده عذاب جاويد داده شده که با حق و خدا و بندگان خدا آگاهانه سر ستيز داشته ، حاضر نبوده اند به حق گردن نهند. انسان هايي که فطرت انساني خود را نابود ساخته و شيطان مجسم شده اند. آنان هيچ صلاحيت و شايستگي اي براي نجات از جهنم ندارند. به آیات زیر توجه کنید:
وَ مَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ يَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ ناراً خالِداً فيها وَ لَهُ عَذابٌ مُهينٌ؛(۱)
آن كس كه نافرمانى خدا و پيامبرش را كند و از مرزهاى او تجاوز نمايد، او را در آتشى وارد مى‏كند كه جاودانه در آن خواهد ماند و براى او مجازات خواركننده‏اى است‏.
وَ مَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فيها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظيماً؛(۲)
هر كس، فرد باايمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است، در حالى كه جاودانه در آن مى‏ماند . خداوند بر او غضب مى‏كند . او را از رحمتش دور مى‏سازد. عذاب عظيمى براى او آماده ساخته است.
أَ لَمْ يَعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ يُحادِدِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَأَنَّ لَهُ نارَ جَهَنَّمَ خالِداً فيها ذلِكَ الْخِزْيُ الْعَظيم؛‏(۳)
آيا نمى‏دانند هر كس با خدا و رسولش دشمنى كند، براى او آتش دوزخ است ؟ جاودانه در آن مى‏ماند! اين، همان رسوايى بزرگ است!
وَ الَّذينَ كَفَرُوا وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُون؛‏(۴)
كسانى كه كافر شدند، و آيات ما را دروغ پنداشتند، اهل دوزخند و هميشه در آن خواهند بود.
بَلى‏ مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَ أَحاطَتْ بِهِ خَطيئَتُهُ فَأُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ؛(۵)
آرى، كسانى كه كسب گناه كنند، و آثار گناه، سراسر وجودشان را بپوشاند، آن ها اهل آتشند و جاودانه در آن خواهند بود.
فَمَنْ جاءَهُ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّهِ فَانْتَهى‏ فَلَهُ ما سَلَفَ وَ أَمْرُهُ إِلَى اللَّهِ وَ مَنْ عادَ فَأُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ؛(۶)
اگر كسى اندرز الهى به او رسد، و (از رباخوارى) خوددارى كند، سودهايى كه در سابق [قبل از نزول حكم تحريم‏] به دست آورده، مال اوست ( اين حكم، گذشته را شامل نمى‏گردد) كار او به خدا واگذار مى‏شود (و گذشته او را خواهد بخشيد.) امّا كسانى كه بازگردند (و بار ديگر مرتكب اين گناه شوند)، اهل آتشند و هميشه در آن مى‏مانند.
وَ الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا وَ اسْتَكْبَرُوا عَنْها أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ؛(۷)
آن ها كه آيات ما را تكذيب كنند، در برابر آن تكبّر ورزند، اهل دوزخند .جاودانه در آن خواهند ماند.
وَ مَنْ خَفَّتْ مَوازينُهُ فَأُولئِكَ الَّذينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ في‏ جَهَنَّمَ خالِدُون؛‏(۸)
آنان كه وزنه اعمال شان سبك باشد، كسانى هستند كه سرمايه وجود خود را از دست داده، در جهنم جاودانه خواهند ماند!
أَ لَمْ تَرَ إِلَى الَّذينَ تَوَلَّوْا قَوْماً غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ ما هُمْ مِنْكُمْ وَ لا مِنْهُمْ وَ يَحْلِفُونَ عَلَى الْكَذِبِ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ عَذاباً شَديداً إِنَّهُمْ ساءَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ اتَّخَذُوا أَيْمانَهُمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَنْ سَبيلِ اللَّهِ فَلَهُمْ عَذابٌ مُهينٌ لَنْ تُغْنِيَ عَنْهُمْ أَمْوالُهُمْ وَ لا أَوْلادُهُمْ مِنَ اللَّهِ شَيْئاً أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ؛ (۹)
آيا نديدى كسانى را كه طرح دوستى با گروهى كه مورد غضب خدا بودند ريختند؟! آن ها نه از شما هستند و نه از آنان! سوگند دروغ ياد مى‏كنند (كه از شما هستند) در حالى كه خودشان مى‏دانند (دروغ مى‏گويند)! خداوند عذاب شديدى براى آنان فراهم ساخته، چرا كه اعمال بدى انجام مى‏دادند! آن ها سوگندهاى خود را سپرى قرار دادند و مردم را از راه خدا باز داشتند. از اين رو براى آنان عذاب خواركننده‏اى است! هرگز اموال و اولادشان آن ها را از عذاب الهى حفظ نمى‏كند. آن ها اهل آتشند و جاودانه در آن مى‏مانند.
در آیات فوق سخن از کسانی است که آگاهانه و از سر عمد و اختیار پرچم دشمنی با خدا و رسولان برافراشته اند اما کسانی که بر کفر و ظلم و گناه اصرار ندارند ، می خواهند بنده خدا باشند ، گاهی در اثر غلبه شهوت و غضب و …طغیان می کنند و گناهانی مرتکب می شوند و توبه می کنند، عذاب جاوید نیست . اگر هم به خاطر گناهان زیاد جهنمی شوند ، در آن جاوید نخواهند ماند ،بلکه بالاخره بعد از ذوب شدن گناهان و خالص شدن فطرت شان به شفاعت شافعان از جهنم نجات می یابند و بهشتی می شوند.
در مورد بعضی گناهکاران که فطرت خدایی شان به طور کامل از بین نرفته ، خلود به معنای

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط