شما اینجا هستید
پاسخگو » وصیت نامه

خانم مسنی مقداری طلا به مبلغ دو ملیون تومان دراختیار دارند و به بنده سفارش کرده اند که می خواهم برای خودم باقیات و صالحاتی باقی بگذارم و این پول را به منظور قرض الحسنه به مردم بدهم تا دنیا دنیاست ثواب این کار برای من بعد از مرگم باقی بماند و من از ثواب آن در آخرت بهره مند گردم مسئولیت این کار را به من محول کرده اند و من نمی دانم چه کنم یعنی خودم عهده دار این کار باشم و به مردم پول قرض دهم یا به مسجدی بسپارم سوالم این است : اگر کسی پول را برد و نیاورد حکم چیست و آیا این خانم بعد از فوت باز ثواب این کار برایشان تداوم دارد (اگر پول را پس ندهند) و سوال دوم اینکه اگر این خانم فوت کند تکلیف این پول چیست؟ یعنی به وراث می رسد یا این خانم می توانند وقتی زنده اند این پول را وقف کنند که ارث نرسد و همچنان بعداز مرگشان نیز بصورت قرض الحسنه در دست مردم بچرخد . در کل از شما خواهش دارم بنده را راهنمایی بفرمایید که من میتوانم مسئولیت این کار را بر عهده بگیرم یا نه؟ مرجع تقلید این خانم آیت الله بروجردی هستند.
پرسش: وصیت نامه
لطفا هرگاه سوال شرعي مي پرسيد ،نام مرجع تقليد خود را ذکر کنيد تا بر اساس نظر مرجع شما پاسخ بدهيم .
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
شرح : خانم مسنی مقداری طلا به مبلغ دو ميلیون تومان در اختیار دارند و به بنده سفارش کرده اند که می خواهم برای خودم باقیات صالحاتی باقی بگذارم و این پول را به منظور قرض الحسنه به مردم بدهم .تا دنیا دنیاست ،ثواب این کار برای من بعد از مرگم باقی بماند و من از ثواب آن در آخرت بهره مند گردم . مسئولیت این کار را به من محول کرده اند و من نمی دانم چه کنم، یعنی خودم عهده دار این کار باشم و به مردم پول قرض دهم یا به مسجدی بسپارم . اگر کسی پول را برد و نیاورد حکم چیست و آیا این خانم بعد از فوت باز ثواب این کار برای شان تداوم دارد (اگر پول را پس ندهند)؟
پرسشگر گرامی با سلام سپاس از ارتباط تان با این مرکز.
در صورتی که شما را مسئول دادن قرض الحسنه قرار داده و برای این کار وکیل گرفته و شما وکالت بر این کار را قبول کرده باشید، باید به افرادی که مستحق می باشند، قرض الحسنه بدهید(۱) و از آن ها سند دریافت کنید که بعدا اصل پول را برگردانند . این کار هم برای شما که زحمت این کار را تحمل می کنید، ثواب دارد و هم به صاحب پول ثواب قرض الحسنه داده می شود.
اگر خانم مذکور اجازه بدهد که پول را درصندوق های قرض الحسنه بگذارید و از طریق قرض الحسنه به کسانی که نیاز دارند قرض الحسنه داده شود، می توانید پول او را در قرض الحسنه بگذارید و یا به مسجد بسپارید که به صورت قرض الحسنه پول های او داده شود . چنانچه خانم فوت شود و بعد از فوت او قرض الحسنه ادامه داشته باشد، تا زمانی که ادامه دارد، ثواب آن به خانم داده می شود.
۲- اگر اصل پول را کسی برنگرداند، در صورتی که در گرفتن سند و طلب پول کوتاهی نکرده باشید، ضامن نیستید (۲) . ثواب پول قرض الحسنه به خانم می رسد . شخصی که پول را بر نگردانده ،در قیامت مدیون همان خانم می باشد.
خوب است در این مورد نیز با خانم مذکور صحبت کنید که اگر کسی پول را بردارد و بر نگرداند ، مشکلی نداشته باشید.
پی نوشت ها:
۱٫ امام خمینی، توضیح المسائل، مسأله ۲۲۶۴ ( در مسائلی که رهبری فتوا نداشته باشد و علم به اختلاف فتوای رهبری با امام نباشد، فتوای امام خمینی برای مقلدان رهبری حجت است ( پاسخ سوال های مورد ابتلا از رهبری، سؤال۱).
۲٫ همان، مسأله ۲۲۷۰٫
اگر این خانم فوت کند تکلیف این پول چیست؟ یعنی به وراث می رسد یا این خانم می توانند وقتی زنده اند این پول را وقف کنند که ارث نرسد و همچنان بعد از مرگ شان نیز به صورت قرض الحسنه در دست مردم بچرخد . مرجع تقلید این خانم آیت الله بروجردی هستند.
در صورتی که خانم مذکور فوت شود، وکالتی که به شما داده است باطل می شود، اما اگر وصیت کند که بعد از مرگش نیز این برنامه داشته باشد، در صورتی که غیر از پولی که بابت قرض الحسنه دادن گذاشته است، سرمایه دیگری هم داشته باشد که به ورثه برسد و پولی را که برای قرض الحسنه دادن وصیت نموده است ،به مقدار یک سوم مجموع اموال زن مذکور باشد و یا کمتر از مقدار یک سوم اموالش باشد، بعد از مرگش همین پول را می توانید به دیگران به صورت قرض الحسنه بدهید و ثواب آن برای آن زن هدیه شود.
اما اگر سرمایه دیگری نداشته باشد ، وصیت زن مذکور نسبت به یک سوم پولی که برای قرض الحسنه دادن وصیت نموده ، نافذ است . دو سوم آن بین ورثه تقسیم شود . اگر ورثه اجازه بدهند که دو سوم آن نیز در راه قرض الحسنه دادن مصرف شود، اشکال ندارد. در این صورت نیز تمام پولی که بابت قرض الحسنه گذاشته شده است، می توانید برای دادن قرض الحسنه استفاده کنید.
۱٫ آیت الله خامنه ای، اجوبه الاستفتائات، سؤال ۱۸۳۱٫

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/21873

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -