شما اینجا هستید
پاسخگو » انسان بودن بعضي از حيوانات در گذشته و پرسش در مورد صحت آن

سلام و خسته نباشيد.
پرسشگر گرامی با سلام سپاس از ارتباط تان با این مرکز.
پی‌نوشت‌ها:
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
اين اعتقاد بين مردم هست كه ميگن بعضي از حيوانات قبلا به صورت انسان بودن.مثلا در مورده سگ ميگن كه آدمي با وفا ولي نجس بوده و به خاطره همين به صورت سگ در آمده و يا اسب و ميمون.چند وقت پيش يكي اين رو به به من گفت ولي من جوابي نداشتم كه جوابش رو بدم.لطفا كمي توضيح دهيد
از نحوه طرح پرسش معلوم می‌شود که گویا پرسشگر محترم درصدد درک مسخ است و واژه مسخ برای ایشان به طور کامل روشن نیست، در ابتدا باید این واژه تبیین گردد ، به خصوص آن که پرسش در واقع مربوط به بحث مسخ است.
مسخ و دگرگونی جسمانی متناسب با اعمالی است که انجام داده‌اند، یعنی چون عده‌ای از جمعیت‌های گناهکار بر اثر انگیزه هواپرستی و شهوت‌رانی دست به طغیان و نافرمانی خدا می‌زدند و جمعی با تقلید کورکورانه از آن ها، آلوده به گناه شدند، هنگام مسخ هر گروه به شکلی که متناسب با کیفیت اعمال آنان بود، ظاهر می‌شدند.
مسخ حالت خاصی است که بر اثر معصیت‌های خاصی دامن‌گیر طغیان‌گران می‌شود. آن ها صورت انسانی خود را از دست داده و صورت حیوانی به خود می‌گرفته‌اند، نظیر آن که در قرآن کریم نقل شده: عده ای بر اثر نافرمانی خدا دست به خلاف ‌هایی می‌زدند و به پیامبران توجه نمی‌کردند، خداوند به آن ها فرمود:«کونوا قردةً خاسئین؛(۱) به شکل میمون‌ها درآیید و طرد شوید».(۲)
بنابر این مراد از واژه مسخ چنین چیزی است، نه آنچه در پرسش آمده است. مسخ بدین معنا حقیقت دارد و در قرآن کریم نمونه‌هایی از آن نقل شده است ،ولی باید توجه داشت کسانی مسخ می‌شده‌اند ،بیش تر از چند روز زنده نمی‌مانده‌ و از بین می‌رفته‌اند. بنابر این آنچه در پرسش مطرح شده ، صحت ندارد ، چون افراد مسخ شده پش از چند روز می مردند .
۱٫ اعراف (۷) آیه ۱۶۵٫
۲٫ تفسیر نمونه، ج ۶، ص ۴۱۸، نشر دار الکتب الاسلامیه، تهران ۱۳۷۹ش.

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/21883

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -