شما اینجا هستید
پاسخگو » سند روایت

ذبحت العلوم فی فروج النساء
پرسشگر گرامی با سلام سپاس از ارتباط تان با این مرکز.
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
آیا این روایت که منقول از پیامبر است(کتاب سیاحت شرق و غرب ص ۲۴۳)دارای سند معتبر می باشد؟ و آیا مجوزی برای تأخیر ازدواج طلاب می باشد؟
عبارتی که پرسیده اید ،اصلا روایت و به نقل از معصوم نیست، بلکه سخنی است که مشهور شده و حالت ضرب المثل به خود گرفته است.
ازدواج، سنت پیامبر و اقدامی جهت به کمال رسیدن انسان و رفع نیاز طبیعی او و اقدامی برای تولید نسل و … است . زن و مرد در کنار هم به آرامش می رسند . بهتر می توانند به وظایف انسانی خود عمل کنند.
اگر ازدواج مانع تکامل بود ، نه پیامبر آن را به عنوان سنت خود اعلام می کرد و روگردان از ازدواج را روگردان از سنت خود می شمرد و نه ایشان و امامان و معصومان و فرزندان و پیروان صادق شان در عنفوان جوانی ازدواج می کردند.
البته در بعضی کتب فقهی بحث شده که آیا طلب علم با فضیلت تر است یا ازدواج و بعد مطرح کرده اند که اگر ازدواج مانع طلب علم شود، آیا آن قدر فضیلت دارد که تدارک ترک فضیلت طلب علم را بنماید ؟(۱)
به نظر می رسد این بحث ها همه بهانه و بی موضوع است.
اگر کسی به علم حقیقی رسیده باشد(که حاصل مدرسه و دانشگاه نیست) یقین می یابد که ازدواج اقدامی در جهت حفظ ایمان و اشباع صحیح نیاز جنسی و تولید نسل سالم و پاک است . خدا وعده داده که نیاز مادی زوجین را برآورده کند . البته فرد با تلاش و برنامه ریزی صحیح ، می تواند هم به امرار معاش اقدام نماید و هم تحصیل علم کند . آرامش حاصل از ازدواج و توفیق های خدا که بعد از ازدواج حاصل می شود، همه مشکلات را جبران خواهد کرد.
البته تشخیص وظیفه هر کس بر عهده خود اوست که با توجه به شرایط خود باید بررسی کند و وظیفه اش را تشخیص دهد . نمی توان برای همه افراد یک حکم صادر کرد.
۱٫ جواهر الکلام،ج۲۹،ص۳۰-۳۳٫

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/21887

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -