شما اینجا هستید
پاسخگو » چرا نسبت به نماز اينقدر دل سرد وبي تفاوت شده ام ؟

با سلام خدمت اساتيد محترم؟ مدتی است كه نسبت به نمازهای يوميه دل سرد وبی تفاوت شده ام وعلت را نميدانم ولی شديد زجر ميكشم كه حتی برای بلند شدن برای‌نماز هيچ گونه اشتياقی ندارم كما اينكه بنده از خانواده روحانی ومذهبی مي باشم وهمسرم هم به مانند من از خانواده مذهبی وروحانی مي باشند، دو هفته قبل از عقد نمازم را با استخفاف كامل می خواندم يعنی يك روز می خواندم روز دوم نمی خواندم ، ولي عذاب وجدان شديدی داشته ام، بنده حدود يك ماه است عقد كرده ام ، وقبل از عقد به درون خويش ميگفتم هنگام عقد كردن همه چي درست می‌شود ودوباره مثل سابق واجبات را انجام می دهم ، اما شب عقد نماز خواندم و نمازهای مستحبی را ، اما بازهم بعد از آن امر، به حالت سابق يك ماه قبل برگشتم وبازهم نسبت به نماز و دستورات الهی بی‌تفاوت شده ام ، واقعا زجر می كشم، واحساس ميكنم تمام زندگی من ثابت شده وهيچ تازگی‌ندارد ، واقعا از شما اساتيد محترم درخواست كمك دارم ؟ ومن الله التوفيق والعاقبة للمتقين
پرسشگر گرامی با سلام سپاس از ارتباط تان با این مرکز.
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
عدم اشتیاق به نماز و سستی در نماز، علت های مختلفی می تواند داشته باشد. دیر خوابیدن و عادت به خواب صبح، از جمله مواردی است که ممکن است موجب تاخیر و یا قضای نماز صبح شود. هم‏ چنین برخی گناهان توفیق نماز صبح را از انسان سلب می‏کند. اما در هر حال باید مشکل را در خود جستجو کنید و به فکر راه های دیگر نباشید.
شناخت هر چه بیش تر فضلیت و معنویت و حقیقت نماز، به همراه راهکارهای عملی موثر برای تقویت روحیه نماز باوری، در انجام و مراقبت بر آن موثر است.
بعضی از عوامل که به طور کلی موجب سستی و ترک نماز می‌شود، عبارتند از:
۱ـ عدم آشنایی به فلسفه و حقیقت نماز که مهم ترین عامل سستی در نماز و ارتباط با خدا است. آنچه که موجب می‏گردد برخی از نماز، رویگردان باشند و یا نسبت به آن تساهل کنند، ندانستن فلسفه نماز و یا درکی غلط از آن است. یا علم و معرفت آن ها از ذهن و فکر به درون و جان نیامده است.
۲ـ تنبلی و سستی و تن پروری:
عادت به سستی و از زیر بار مسئولیت‌ها در رفتن باعث می‌شود که جوان برای خواندن نماز بی اهمیت باشد.
۳ـ علت اصلی ترک نماز در افراد، ضعف اراده باشد . بدیهی است که نمی‏توان با خواندن یک مقاله یا کتاب یا خوردن یک قرص مثلاً به اراده قوی دست یافت، بلکه با تلاش مستمر و بهره گرفتن از راهکارهای عملی ، می توان به تقویت اراده خویش پرداخت . بنابراین به آن چه در پی می‏آید ،توجه کافی مبذول شده و از هر گونه سست کاری پرهیز نمایید.
۴ـ عدم شناخت درست از آثار سبک شمردن یا ترک نماز:
اگر افراد به اهمیت نماز آگاه شوند و بدانند نماز ستون دین و بازدارنده از فحشا و منکرات است و سستی در انجام نماز چه پیامدهایی دارد، قطعاً سستی نخواهند کرد.
برای تداوم نماز عوامل متعددی وجود دارد که به برخی اشاره می‌شود:
۱ـ شناخت اهمیت نماز.
نماز از نظر اسلام اهمیت ویژه ای دارد؛ تا آن جا که از آن به عنوان ستون دین(۱) و نور چشم پیامبر(ص) یاد شده است. (۲)
از سوی دیگر ترک نماز از گناهان کبیره به حساب آمده است.(۳)
پیامبر فرمود:

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -