شما اینجا هستید
پاسخگو » نام فرزند

نظرتان در مورد نام ضحی “ضحا” برای دختر چیست؟
پرسشگر گرامی با سلام سپاس از ارتباط تان با این مرکز.
پى نوشت ها :
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
از سنت های مورد توجه پدر و مادر انتخاب نام فرزند است . به لحاظ آن که فرزند بعدا با این نام سر و کار دارد ، در بسیاری از موارد وسیله ای برای توجه به شخصیت طفل خواهد بود . اگر نامی ناشایست برای او انتخاب شود ، بی شک مورد تمسخر قرار گرفته و اسباب ناراحتی روحی او را فراهم خواهد نمود. ناراحتى هایى که به علت عقده حقارت پدید مى آید ، هرگز بر طرف نخواهد شد. مگر آن عقده درونى گشوده شود و ضمیر باطن از فشار نهانى خلاص گردد .
یکى از حقوق دینى فرزندان بر اولیاى خود انتخاب نام خوب براى آن هاست . در روایات اسلامى نسبت به این امر مهم تأکید بسیار شده است .
پیامبر فرمود : من حق الولد على الوالد ان یحسن اسمه و یحسن ادبه (۱)؛ از حقوقى که فرزندان به پدر و مادر دارند این است که نام خوبى براى او تعیین کنند و به نیکى ادبش نمایند .
در روایت دیگراست :
« ان اول ما ینحل احدکم ولده الاسم الحسن . (۲)اولین عطا و بخشش هر یک از شما به فرزند خود , اسم خوبى است که براى او انتخاب مى کنید» .
بر اساس آنچه در روایات اسلامی است ،بهترین نام ها آن است که نشانه بندگی پروردگار و یادآور فضائل و مکارم اخلاقی باشد . بدین منظور نام های انبیا و صلحا و ائمه معصومین و فاطمه زهرا که احیای گوشه هایی از فرهنگ و شعائر اسلامی است، بسیار مناسب است . امام صادق می فرماید: هیچ نوزادی برای ما متولد نمی شود. مگر اینکه نخست او را محمد می نامیم …(۳)
سلیمان جعفری می گوید :از ابوالحسن شنیدم که می فرمود: هیچ گاه فقر به خانه ای که در آن نام محمد ،علی ،حسن ،حسین ،طالب ، عبدالله ،حعفر یا فاطمه باشد، وارد نمی شود(۴).
واژه ضحی به معنای چاشتگاه ، بلند و دراز شدن است (۵). فرزند بعدا با این نام سر و کار دارد. بهتر است نامی برای او انتخاب شود که دارای معنای زیباتری باشد . اگر چه نام گذاری فرزند به نام ضحی نیز اشکالی ندارد اما بی تردید انتخاب نام های دیگر نظیر اسما و القاب حضرت زهرا سلام الله علیها برای او مناسب تر است . با تمام این تفاصیل اختیار در انتخاب نام با شماست .
۱٫ مستدرک الوسائل ، ج ۲ ، ص ۶۱۸ .
۲ .بحارالانوار، ج ۲۳ ، ص ۱۲۲ .
۳٫ مستدرک الوسائل، ج۱۵ ،ص ۱۲۷ .
۴٫وسائل الشیعه ،ج۱۵،ص۱۲۹٫
۵٫ فرهنگ لاروس ، ج۲ ، واژه ضحی .

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/21894

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -