شما اینجا هستید
پاسخگو » گناه و توبه

پرسش: گناه و توبه شرح : متاهل هستم،مدتی بود به غیر از شوهرم همزمان با یکی آشنا شده بود و با هم دوست بودیم . وقتی برای اولین بار همدیگه رو دیدیم با رضایت با هم معاشقه داشتیم اما سکس نکردیم،بعد از این اتفاق پشیمون شدم و توبه کردم اما به اصرار طرف مقابل باز برای دوم همدیگر رو ملاقات کردیم و دوباره یک رابطه در همان حد یعنی معاشقه بدون سکس داشیم،اما این بار بدون رضایت این کار رو کردم و در حین معاشقه هم خیلی ناراضی بودم اما یه جورایی تو اجبار و رودروایسی بودم.الان دارم از غصه می میرم و کلی به خدا التماس و توبه کردم اما هنوز عذاب وجدان دارم و فکر می کنم زن بدکاره ای هستم و عذاب خدا احتمال داره هر لحظه دامن من یا خانوادمو بگیره .لطفا بگین چیکار کنم؟
با سلام خدمت شما خانم محترم
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
خانم گرامی! متاسفانه ارتباط های خارج از ضابطه و کم توجهی به دستورهای دینی و شرعی نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت. وقتی که در احکام دینی گفته می شود که زن و مرد، حریم روابط را نگه دارند و به محرم و نامحرم بودن توجه کنند، چنین روزهایی را پیش بینی می کنند. اما هرچه بوده تمام شده و باید ببینیم از این به بعد چه باید کرد. یاد آوری گذشته فقط به این دلیل است که از آن درس بگیریم و اشتباهات گذشته را دوباره تکرار نکنیم.
توجه به نکات زیر را ضروری می دانیم:
۱٫عذاب وجدان شما علامت بسیار خوبی است. حاکی از وجود ایمان در درون قلب شماست. حکایت از وجدان بیدار و حضور فعال نفس لوامه است. فکر گناه، مانند کابوس وحشتناکی بر روح گناه کار سایه می‌افکند. زنجیر اعمال گذشته همچون طوق سنگینی بر دست و پای او پیچیده است. احساس گناه و ندامت محصول ندای وجدان است. شاید سخن امام علی(ع) ناظر به این حالت نفسانی باشد که فرموده است: «یک ساعت شهوت‌رانی اندوه طولانی را در بر دارد». برای رهایی از شکنجة وجدان، اسلام درهای توبه و استغفار و کفارات را به روی گناهکاران گشوده است.
۲٫ بین خود و خدا توبه کنید. با او عهد ببندید که دیگر خود را در دام چنین ارتباط های غیر شرعی قرار ندهید. با توبه مى‏توان از عذاب رهایى یافت. گنه کار قبل از توبه حالت و وضعیتى دارد که به موجب آن مستحق عذاب است، ولى پس از توبه واقعى و انابه و استغفار در پیشگاه خداوند، حالت او دگرگون مى‏شود. روح عصیانگر او تصفیه شده و مستحق آمرزش و رحمت مى‏گردد. در این حال نباید ناامید و مأیوس از رحمت خدا باشيد که ناامیدی گناهی بزرگ است. چرا كه خداوند فرموده است:
«ان الله یغفر الذنوب جمیعا؛ خداوند تمام گناهان را می آمرزد» با این شرط که انسان پشیمان باشد و قصد توبه واقعی و حقیقی داشته باشد. در روایات از پیامبر(ص) نقل شده است: «التائب من الذنب کمن لا ذنب له؛ کسی که از گناه توبه کند، مثل کسی است که گناهی نکرده است». بنابراین توبه کردن از گناهان باعث زدودن گناه و پاک شدن می‌شود و در روز قیامت از گناه بازخواست نمی‌شود. از نظر اسلام هر گناهى جز شرک قابل بخشش است. بنابراین با عزم جدى بر ترک ارتباط نامشروع و استغفار به درگاه خداوند، مطمئن باشید خداوند گناهان تان را مى‏بخشد.
بر اساس روایات، توبه آثار گناهان را محو می‌کند. در این صورت دغدغه‌ای برای گناهکار باقی نمی‌ماند. امام باقر(ع)می فرماید: «التائب من الذنب کمن لا ذنب له؛ کسی که از گناه توبه کند، مانند کسی است که گناه نکرده باشد».
امام صادق(ع) می‌فرماید: «وقتی بنده ای توبه نصوح کند، خداوند او را دوست دارد و در دنیا و آخرت برای او پرده‌پوشی کند». راوی عرض کرد: چگونه برای او پرده‌پوشی می‌کند؟ حضرت فرمود: «هر چه از گناهان که دو فرشته موکل بر او نوشته‌اند، از یادشان ببرد. به جوارح او وحی فرماید که گناهان او را پنهان کنید. به قطعه‌های زمین وحی فرماید که: پنهان‌دار گناهانی را که روی تو انجام داده است. در این صورت آن شخص خدا را ملاقات می‌کند، در حالی که چیزی که به ضررش گواهی دهد نیست».
۳٫ توبه آن است که رابطه خود را قطع کنید.هر گونه ارتباط کلامی و دیداری که به قصد لذت بردن باشد، گناه حساب می شود. اگر باز هم آن آقا پيشنهاد رابطه نامشروع به شما كرد، خيلي محكم به او جواب منفي بدهيد. اگر كمي كوتاه بياييد،او جلوتر مي آيد و پررو مي شود. اصلا رودربايستي نكنيد و خيلي جدي او را رد كنيد. اصلا كاري كنيد كه ديگر با هم برخورد نداشته باشيد. هر نوع رابطه اي با آن آقا به ضرر شماست. مطمئن باشيد كه او فقط به فكر شهوتراني و سوء استفاده از شماست.
۴٫ در صورت توبه حقيقي، خداوند متعال شما را خواهد بخشيد، رحمت او بي انتهاست.عذابش هم دفع خواهد شد.
۵٫ به هر حال اتفاق ناخوشایندی در زندگی شما رخ داده و گناهي مرتكب شده ايد. وقتي كه از عمل خود پشيمان شده و توبه واقعي كرده ايد، نبايد خودرا ازبهره مندی از مواهب خداوندی محروم سازید.
۶٫ نیازی به پرورش احساس گناه ندارید. این نمی‌تواند شما را به خدا نزدیک تر ساخته و یا حال خوبی به شما ببخشد. توبه هم اگر واقعی باشد، مورد اجابت خدواند متعال قرار می‌گیرد. باید مطمئن باشید که توبه شما پذیرفته شده است و بر این اساس به زندگی بپردازید.در ضمن با افكار منفي و احساس خيانت به همسر بعد از توبه مبارزه و سعي كنيد نيازهاي خودتان را در كنار همسرتان برآورده كنيد.
۷٫ سعي كنيد براي اينكه وسوسه ها به شما دوباره روي نياورند،هميشه خودتان را به جاي همسر خود بگذاريد. اگر ايشان به دلايلي رابطه ها را داشت، چه حسي نسبت به ايشان پيدا مي كرديد؟
۸٫ سعي كنيد هيچ آثاري در بيرون از آن آقا نداشته باشيد، زيرا باعث ياد آوري و وسوسه مي شود، مثلا شماره تماس خودتان را عوض كنيد. در صورت تماس با ايشان با قاطعيت رفتار كنيد.
اميدواريم كه خداوند متعال به همه ما توفيق دوري از گناه عطا بفرمايد.

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/21935

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -