شما اینجا هستید
پاسخگو » توكل جان گداز

با عرض سلام و خسته نباشيد
متاسفانه با شكست هاي عاطفي بزرگي كه در زندگي به من وارد شده بود. تا آخرين رابطه كه ديگر واقعا ضربه بدي به من زد. سپس به خدا پناه آوردم و هميشه در هر حالت دعا ميكردم كه كسي وارد زندگيم نشود و اگر كسي قرار است وارد زندگي من شود واقعا قسمت و نصيبم باشد. هر روز گريه ميكردم. دعا ميكردم، خدا هم بهتر از هر كس از حال من با خبر بود.و به او توكل كردم كه كسي كه بعنوان خواستگار وارد زندگيم ميشود واقعا قسمتم باشد. زيرا ديگر توان نداشتم
تا اينكه شخصي از من خواستگاري كرد. عجيب آنجا بود كه من او را در خواب به عنوان همسرم ديده بودم. ( از لحاظ مالي ، تيپ ، قيافه ، و حتي اسم او در خواب به گوشم زمزمه شده بود) نه تنها من او را در خواب ديده بودم بلكه مادرم و خواهرم هم او را در خواب ديده بودند. واقعا احساس خوشحالي ميكردم و اينكه توكل بيجا نكرده ام. و خوابم تعبيير شده. اما رفته رفته شاهد اخلاق ناپسند از سوي خواستگارم شدم و به اين رابطه پايان دادم. البته او هم بي ميل نبود.
حالا احساس پوچي ميكنم. خدايي كه آنقدر به او دلبسته ام و آنقدر به او توكل كردم كه حالا احساس افسردگي ميكنم. يعني گويا توكل من بيخود بود؟ ناراحت رابطه پايان يافته نيستم. اما در شوك هستم. چرا خدا با من چنين كرد؟
یک نکته ای که باید خیلی به آن توجه کنید این است که دیدن مطلبی در خواب دلیل بر این نمی شود که حتما آن کار، کار خوبی است و خداوند آن کار را تایید کرده است. این اشتباهی است که خیلی از افراد مرتکب آن می شوند، غافل از اینکه در خواب و بیداری، القائات شیطانی نیز وجود داد و شاید میزان آن بیشتر هم باشد. بهترین حالتی که برای خواب دیدن مي تواند وجود داشته باشد این است که رویای صادقه باشد و خبر از اتفاقی در آینده بدهد که باز هم دلیل نمی شود که حتما آن کار، کار خوبی باشد. حتی معلوم نیست که واقعا مشخصاتی که در خواب دیده اید با این فرد، آنگونه که می گویید مطابقت داشته باشد، شاید شما دارید در مورد این مطابقت ها، مبالغه هم می کنید. اشتباه اصلی شما دقیقا این است که به واسطه خوابی که دیده اید نظر مثبت روی این مورد پیدا کرده اید و به او دلبسته شده اید، و وقتی که به نکات منفی او آگاهی پیدا کرده اید فکر می کنید که در توکلتان به خدا اشتباه کرده اید، در صورتی که توکل شما صحیح بوده است و اشتباهتان، اعتماد بیخودی به این فرد به خاطر یک خواب است، لذا شما این مسائل را نباید به عهده خدا بگذارید. بلکه این مسائل به این خاطر پیش آمده است که دقت کافی را در این مورد نداشته اید.
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
نکته دیگر اینکه باید شما در مورد توکل کردن به خدا اعتقادات صحیحی داشته باشید. توکل کردن به خدا به این معنا نیست که انسان شرائط کار را در نظر نگیرد و دقت کافی نداشته باشد. شما باید در هر کاری به خدا توکل داشته باشید و از او بخواهید که به شما در انجام کارها اتخاذ تصمیماتتان کمک کند و از او بخواهید که بهترین شرائط را در کارها برای شما رقم بزند، اما این به این معنا نیست که خدا هم حتما باید همان طور که شما می خواهید کارها را انجام دهد، به عبارت دیگر خداوند متعال از روی حکمت و مصلحت کار می کند، شاید چیزی که شما می خواهید به مصلحت شما نباشد. هم چنین سنت خداوند این است که کارهااز طریق اسباب و مقدمات و به صورت طبیعی انجام شود، چه بسا شما مقدمات بعضی از کارهایی را که انتظار دارید ایجاد نکرده اید، این طور نیست که همیشه کارها از طرق غیر متعارف و به صورت غیر طبیعی انجام شود، مثلا نمی شود انتظار داشت که خانمی که خانواده سطح بالایی ندارد یک خواستگار سطح بالا برای او بیاید، البته شاید گاهی اوقات این اتفاق هم بیفتد اما به صورت طبیعی این طور نیست، و اگر هم اتفاق بیفتد حساب و کتاب خاص خودش را دارد. مطلب دیگر اینکه توکل کردن به خدا به این معنا نیست که برای یک انتخاب درست و انجام یک کار درست، تلاش و دقت لازم را نداشته باشیم، بلکه همراه با توکل، تلاش و دقت کافی برای انجام کار درست لازم است. شخصی از پیامبر اسلام پرسید که من شترم را ببندم تا فرار نکند یا اینکه به خدا توکل کنم و او را رها کنم و نبندم؟ حضرت فرمودند که

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط