شما اینجا هستید
پاسخگو » خلقت آدم (ع)

در ابتدا تذكر اين نكته لازم است كه به دليل فراواني پرسشهاي رسيده به مركز، امكان پاسخ به سوالهاي متعدد يك شخص وجود ندارد و لذا از ميان پرسش هاي شما به چند مورد به صورت برگزيده پاسخ داده مي شود.
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
امروزه با توجه به اکتشافات باستان شناسی مواردی یافت می شود که در آن بقایای انسان هایی پیدا می شود که با توجه به نظرات کارشناسان این علم قدمت آنها مربوط چند میلیون سال قبل است. با توجه به اینکه در قرآن موضوع خلقت حضرت آدم و حوا (ع) مطرح شده و ما به عنوان فرزندان ایشان شناخته می شویم. و با توجه به اینکه ظاهراَ این موضوع مربوط به حداکثر چند هزار سال قبل می شود. خواشهمندم به سوالات زیر پاسخ دهید: ۱- با توجه به اینکه آدم (ع)، ابوالبشر خوانده می شود، پس تکلیف موارد باستان شناسی که بعضاً مروبط به چند میلیون سال قبل هستند، چه می شود؟ ۲- آیا می توان از این موضوع که فرشتگان به خدا گفتند که آیا می خواهی موجودی خلق کنی که در زمین فساد و خونریزی کند، به این نتیجه رسید که مخلوقات دیگری هم وجود داشتند که فرشتگان با توجه به سابقه آنها چنین مطلبی را بیان کردند؟ ۳- در آیات و روایات آیا به این موضوع که قبل از آدم (ع) هم انسانی بوده باشد، اشاره ای شده است؟ ۴- در صورت وجود چنین مخلوقی آیا لفظ انسان به آنها هم تعلق می گیرد؟ ۵- آیا با خلقت آدم (ع) نسل آن مخلوقات از بین رفته است؟ ۶- در صورت وجود چنین مخلوقاتی آیا در بین آنها هم بحث پرستش خدا و پیامبر مطرح بوده است؟
بنا بر ظهور آیات قرآن و روایات، آدم و حوا (ع) اولین انسان ها از نسل موجود بشر روی زمین بوده و نسل کنونی بشر به آن ها می­رسد. اما ظاهرا قبل از این نسل بشر موجوداتی شبیه به انسان هم در زمین وجود داشتند. به نوعی موجودات تکامل نیافته و ابتدایی محسوب می شدند.
ما معتقدیم انسانی که به عنوان اشرف مخلوقات محسوب می شود،نسل آدم و حوا است. آدم و حوا اولین افراد این نوع هستند. قبل از آنان فردی از این نوع وجود نداشته و مخلوقاتی که بوده­اند، از نوع های دیگر بوده اند. اما شباهت های بسیاری به ما انسان ها داشتند.
از امام سجاد(ع)سؤال شد: آیا قبل از این انسان، انسان هایی بوده‌اند ؟ فرمود: آری، به خدا سوگند! خداوند هزارهزار آدم و هزار هزار عالَم آفرید که تو در آخرین آن عوالم قرار داری.(۱)
از امیرالمؤمنین (ع) نیز روایت شده که حضرت در پاسخ کسی که پرسید: قبل از آدم که بود؟ فرمود: آدم. وی سؤال خود را تکرار کرد، فرمود: اگر صد بار بپرسی، خواهم گفت: آدم .
روشن است که منظور از هزار هزار آدم ، انسان کاملی همچون حضرت آدم (ع) نیست، بلکه موجودی هم سنخ با انسان کنونی و مشابه او است که دارای فردی در اول سلسله خود بود و آدم نامیده شد.
همچنین از امام باقر(ع)روایت شده: خداوند پس از فنای این خلق و جهان ، جهان و خلقی دیگر پدید می آورد، با زمین و آسمانی دیگر، که او را به یگانگی پرستش کنند. آیا می پنداری خدا جز شما بشری نیافریده است؟ چنین نیست‌، بلکه هزار هزار عالم و هزار هزار آدم آفرید که تو آخر آن عالم ها و آدم هایی.(۲)
بر اساس این روایات اندیشمندان اسلامی به این نتیجه رسیده اند که از هزاران بلکه میلیون ها سال قبل از خلقت حضرت آدم و بنی آدم، موجوداتی همچون انسان در زمین می زیسته اند؛ مرحوم علامه طباطبایی می‌فرماید: «از بعض روایات اهل بیت(ع) معلوم می‌شود که این نوع (انسان) ادوار زیادی قبل از این دوره به خود دیده است».(۳) در واقع نسل کنونی بشر دوره آخر از حیات موجودی دو پا به نام انسان محسوب می شود.
بر این اساس می توان نتیجه گرفت چه بسا پاره ای ‌آثار تمدنی از هزاره های دور و یا فسیل هایی که امروزه از برخی انسان های اولیه در دست است، متعلق به نمونه هایی نظیر انسان نئاندرتال و مانند آن یعنی نسل هایی از همین انسان نماها باشد؛ البته در مورد حقیقت وجودی این انسان های اولیه اطلاعات چندانی در منابع دینی وجود ندارد ؛ در حدیثی از امام علی(ع) آمده است که پیش از خلقت آدم، موجودی شبیه بشر به نام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط