شما اینجا هستید
پاسخگو » اعتقادی

آینده کاملا معدوم است.
با سلام و تشكر از ارتباط شما با مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
خداوند برای هدایت بشر باید علم به آینده داشته باشد.
چداوند چگونه علم به آینده دارد؟یعنی علم به شئ معدوم چگونه تعلق می یابد.
آينده به اعتبار علم ما كه در عالم دنيا ( عالمي مادي)قرار داريم امري معدوم است و حوادث در ظرف زمان كه امري متصرم (وپي درپي) است بدنبال هم مي آيد. اما اين بدان معنا نيست كه آگاهي ما از آينده اي كه معدوم است. ممكن نباشد چه بسيار مي شود كه ما طبق پيش فرضهايي كه داريم آينده را ترسيم مي كنيم مثلا يك پزشك حاذق با ديدن بيمار خود كه وضع مناسبي ندارد، مي تواند با علمي كه دارد از آينده نزديك بيمار خود خبر دهد با اينكه هنوز آينده نزديك محقق نشده است. پس معدوم بودن آينده مطلبي است و عالم شدن به آينده مطلبي ديگر است.
حال كه امكان خبر دادن از آينده در ظرف عالم مادي امكان پذير است. به طريق اولي در عالم مجردات( كه محدوديت عالم ماده را ندارد) اين امكان وجود دارد. چون از جمله وي‍‍‍ژگيهاي عالم مجردات اين است كه محدوديتهاي زماني و مكاني در او راه ندارد (۱). لذا خداوند متعال كه خود جزءموجودات مجرد است بدون هيچ محدوديتي از حوادث با خبر است. در واقع عالم مجردات عالمي است كه درآن، آينده وحال معنا ندارد همه چيز حاضر و هميشگي است(۲). در متون ديني ما يعني قرآن و روايات معصومين(ع) از همين به لوح محفوظ تعبير شده است.
لوح محفوظ ظرفي است كه حقايق به گونه اي در آن منعكس شده است و نه تنهاخداوند متعال بدان علم دارد. بلكه هر انساني كه به مقامي ويژه رسيده باشد به اذن خداوند مي تواند به اين لوح يا بخشي از آن آگاهي پيدا كند. مانند علم پيامبران و امامان معصوم كه به اندازه سعه وجوديشان از اين لوح آگاه مي شوند(۳) كه البته چهارده معصوم(پيامبر خاتم وفاطمه زهرا وامامان معصوم)بيش از همه از اين لوح آگاهي دارند.(۴)
البته خصوصيات اين لوح خيلي روشن و واضح نيست. اما اصل و اساس آن در معارف اسلامي آمده، چنانچه بزرگان(۵) در تفسير بخشي از آيات اين چنين فرموده اند:
بر اساس آياتي همچو ن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط