شما اینجا هستید
پاسخگو » روزه داری

با سلام و سپاس از ارتباطتان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
چندسال(حدود ۷سال) بود که با وجود ناراحتی(ورم معده و ریفلاکس شدیدبحدی که بعداز سحر تا دوساعت نمیتوانم نماز بخوانم یعنی وقتی به رکوع و سجده میروم غذا به دهانم می آید-التهابات معده و سوزش بیش از حد معده بحدی که احساس خطر خونریزی میرود ) و ضعف جسمی روزه میگرفتم ولی امسال بعلت فشاربیش از حد و ترس از خونریزی معده فقط هفت روز اول را روزه گرفتم . الان هم بیش از دوساعت گرسنگی را نمیتوانم تحمل کنم و سوزش معده و سر درد میگیرم . آیا برای بجا آوردن قضاءروزه هایم مجازم خودم را به سختی بیاندازم? . آیا مرتکب گناه شده ام ?. لازم به توضیح است که پزشکان اغلب از اظهارنظر خودداری کرده یا بدون تحقیق میگویند روزه نگیر یا به علما ارجاع میدهند.یا میگویند اگرفشارمی آید نگیر .
لطفا دقیقا بفرمایید تکلیفم چیست ؟ آیا باید کفاره بدهم؟ در پایان ازخدا میخواهم به من سلامتی دهد تا روزه هایم را بجا بیاورم .
چنانچه روزه گرفتن برای مریض ضرر داشته باشد و یا خوف ضرر باشد، مثلا باعث بیشتر شدن مریضی شود و یا باعث شود که مریضی دیر خوب شود، در این صورت روزه گرفتن بر او حرام است، و ملاک تشخیص خود مریض می باشد، و چنانچه از گفته پزشک اطمینان حاصل شود که روزه برای او ضرر دارد، و یا احتمال عقلایی ضرر را بدهد، نباید روزه بگیرد، و روزه گرفتن حرام است، و افطار او کفاره هم ندارد، و اگر توانست تا سال بعد روزه اش را بگیرد، لازم است روزه را بگیرد، و اگر مرض او تا رمضان سال بعد ادامه یافت، لازم نیست قضای آن را بجا آورد، فقط بابت هر روز روزه یک مد طعام (۷۵۰ گرم گندم یا برنج یا…) به فقیر صدقه بدهد.(۱)
۱٫ آیت الله خامنه ای، اجوبة الاستفتائات، سوال ۷۵۳، ۷۵۵، ۷۵۱٫

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/59810

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط