شما اینجا هستید
پاسخگو » جایگاه خداوند در قلب انسان

این مضمون را در احادیث داریم امام صادق (ع)فرمودند: الْقَلْبُ حَرَمُ اللَّهِ فَلَا تُسْكِنْ حَرَمَ اللَّهِ غَيْرَ اللَّهِ(۱)
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
جایگاه خداوند در قلب انسان است و خود خداوند فرموده که قلب انسان فقط جایگاه من است پس وقتی ما کسی رو قلبا دوست داریم آیا خداوند اجازه داده که اون طرف وارد قلب ما بشه؟ لطفا جواب من را بدهید.متشکرم
قلب حرم خدا است در حرم خدا غیر خدا را جای ندهید.
معنای حدیث این است که تنها کسی که شایستگی دارد در قلب ما باشد،خداوند متعال و کسانی که خداوند دستور به دوست داشتن آنها داده است. مانند پیامبر و اهل بیت (ع) و والدین و همسر و…. می باشد.
و کفار و منافقین و کسانی که اهل گناه و معصیت هستند و یا علاقه های غیر مجاز را نباید در دل جای دهید و اگر افراد و محبت های غیر خدایی در دل وارد شود. محبت خداوند در دل جایگیر نخواهد بود. چون خداوند در قران می فرماید: ما جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ في‏ جَوْفِه‏(۲)
خدا براى هيچ شخص دو قلب در درونش قرار نداده است‏.
و معنای این احادیث این نیست که هر کسی را قلبا دوست داشته باشیم.خدا اجازه دوست داشتن او را به ما داده است.
در واقع خداوند در این احادیث قانون جعل می کند و می گوید در قلب غیر خدا را جای ندهید. نه این که خبر از عالم هستی بدهد و بگوید در عالم هستی قلب جای خدا است تا از نظر تکوینی غیر خدا نتواند در دل جای بگیرد.
در واقع این احادیث در دائره تشریع معنا دارد نه تکوین. مثلا اگر قانون می گوید وقتی چراغ قرمز است باید وسائل نقلیه توقف کنند معنایش این است که کسی نباید این کار را بکند نه اینکه کسی نمی تواند این کار را بکند. لذا افراد زیادی خلاف قانون عمل می کنند و معنای حدیث هم این است کسی نباید غیر خدا را قلبا دوست داشته باشد نه این که کسی نمی تواند قلبا کسی غیر خدا را دوست داشته باشد تا بگویید پس ما هر کسی را قلبا دوست داشته باشیم خدایی بوده و خدا اجازه داده است. لذا افراد زیادی خلاف می کنند و به معصیت و گناه علاقه مند می شوند و یا به افرادی که نباید، علاقه پیدا می کنند.
۱٫علامه مجلسي، بحار الانوار،ناشر: مؤسسه الوفاء، بيروت، لبنان، سال نشر،۱۴۰۴ ه.ق، ج ۶۷ ، ص ۲۵٫
۲٫ احزاب (۳۳) آیه ۴٫

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/59811

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط