شما اینجا هستید
پاسخگو » حکم نماز خواندن خانمی که مکررا لکه می بیند چیست؟

با سلام و خسته نباشید
مادری دارم که مکرراً (حدود یک ماه و نیم) لکه بینی و یا خونریزی دارند،به طوری که گاهی این لکه بینی زیاد و گاهی کم است،گاهی به صورت لکه خون وگاهی مانند خون حیض زیاد میباشد،اکثر مواقع برای خواندن نماز به حمام می روند وغسل می کنند و بعد از حمام ساعتی بعد بدتر شده و خونریزی بیشتر می شود، اصلا گیج شده است نمیداند آیا این خونریزی حیض (عادت ماهانه) در این یک ماه ونیم است یا نه؟و برای پاک شدن باید حتما غسل کرد؟چه غسلی؟آیا به جای آن تیمم می شود کرد؟در ضمن مادرم به دکتر مراجعه کرده و گفتند بر اثر اختلالات هورمونی این مشکل ایجاد شده و چون مادرم دیابت دارد نمی تواند فعلا قرص بخورد
با سلام و سپاس از ارتباطتان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «
از شما خواهشمندم لطف بفرمایید جواب سئوالم را واضح و راحت بدهید
با تشکر از شما
لک هایی که در روزهای عادت ماهانه می بیند، اگر دست کم سه روز اول استمرار داشته باشد و در ده روز یا کم تر از ده روز قطع شود، حیض است و باید به حکم حیض عمل کند. اگر بیشتر از ده روز ادامه پیدا کرد، به مقدار عادت حیض حساب می شود. بقیه استحاضه محسوب می شود. مثلا اگر هفت روز عادت می شده، هفت روز را حیض حساب می کند.
اگر استمرار ندارد، یعنی قطع و وصل می شود، مثلا یک بار هست و دو ساعت قطع می شود و از داخل هم کاملا پاک می شود و بعد از دو ساعت باز لک می بیند، در روزهای عادت هم باشد، استحاضه است.
لک هایی که در غیر روزهای عادت می بیند، استحاضه محسوب می شود.(۱)
بنا براین روزهایی که حیض حساب می شود، نماز نباید بخواند. روزهایی که استحاضه حساب می شود باید به دستور استحاضه عمل کند و نماز را بخواند(اگر استحاضه قلیله است نیاز به غسل ندارد و برای هر نماز باید یک وضو بگیرد و اگر متوسطه است باید برای هر روزصبح یک غسل کند)، در صورتی که نماز را نخوانده، باید قضا کند.
تیمم بدل از غسل در صورتی جایز است که آب نداشته باشد یا برای او ضرر داشته باشد و الا باید غسل کند.
۱٫ احکام بانوان، جامعه الزهرا، ص ۱۲۵ نظر آیت الله فاضل.

لینک منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/59820

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط