شما اینجا هستید
فناوری » بورس رکورد شکست؛ بانک تجارت و فولادسازان در سقف بازار مالی


روز استثنایی بازار سهام بالاخره فرا رسید. معاملات بورس تهران امروز در حالی آغاز شد که فشار تقاضا در بسیاری از نمادهای سنگین وزن بازار از همان ابتدا مشهود بود. بورس تهران که از ابتدای اسفند ماه مسیری طولانی را برای رشد شاخص پیموده بود، امروز به مدد رونق تقاضا در بسیاری از نمادهای شاخص ساز همچون «فولاد»، «پارس»، «تاپیکو»، «فارس»، «شبندر» و سایر نمادهایی که مورد توجه بازار بودند روزی تاریخی را برای خود به وجود آورد. دماسنج بازار سهام در این روز توانست ضمن شکستن سقف قبلی شاخص بورس که در مهرماه سال ۹۷ شکل گرفته بود، رشدی ۵۷۲۱ واحدی را در کارنامه روزانه خود به ثبت برساند.

معاملات امروز در حالی آغاز شد که هجوم نقدینگی به معاملات سهام در بورس و فرابورس بسیاری از نمادها را تا سقف قیمت مجاز روزانه پیش بردو حتی توانست «فارس» سنگین وزن را برای دقایقی به قیمت ۴۷۰ تومان برساند. همین امر سبب شد تا در همان دقایق ابتدایی شروع معاملات شاهد اوج گیری پر قدرت شاخص باشیم. «فولاد» که در هفته‌های گذشته رشد خوبی را از خود به نمایش گذاشته بود، امروز نیز همچون بسیاری از روزهای دیگر نقشی موثر بر حرکت شاخص بورس ایفا کرده بود امروز و در دقایق اولیه معاملات در مسیر سابق پیشروی کرد. با این حال بازگشایی «کگل» رفته رفته توجه بازار را به خود جلب کرد و زحمت باقی رشد را به گردن این نماد انداخت.

امروز اما یک روز مهم بود. بازار سهام کشور که در دو ماه اخیر و به مدد رشد خوب سود آوری در نمادهای بنیادی و همچنین خوشبینی به افزایش قیمت دلار که نقشی موثر بر رشد سودآوری شرکت‌ها و افزایش ارزش جایگزینی دارد، با رشدی شتابان روبه رو بوده است، امروز توانست از سقف تاریخی شاخص  که در سال ۹۷ تشکیل شده بود، عبور کند. به این ترتیب این اولین بار در تاریخ بازار سرمایه است که شاخص کل وارد کانال ۲۰۰ هزار واحدی می‌شود؛ رویدادی که حکایت از هموار شدن مسیر پیشروی قیمت‌ها در سال جاری داشته و می‌تواند با هموار کردن موانع روانی بر سر راه شاخص بورس نقشی موثر بر خوشبینی معامله گران ایفا کند. حال باید صبر کرد و دید که مسیر حرکت مهم ترین نماگر بازار سهام در روزهای آتی به کدامین سو خواهد بود.

در روز جاری بازار شاهد یک اتفاق مهم دیگر نیز بود. امروز نماد بانک تجارت که آخرین روز معاملاتی خود را در سال گذشته و پیس از اعمال افزایش سرمایه تجربه کرده بود به تابلوی معاملات بازگشت. همین خبر سبب شد تا بسیاری از نگاه‌ها به سمت «وتجارت» منحرف شود. با این حال این نماد امروز بازگشایی نشد و پس از آن که مچینگ آن در آخرین لحظه فعالیت بازار انجام شده معاملات آن به روز آتی موکول شد. به موجب همین بازگشایی شاخص بورس در آخرین دقایق معاملات تاثیری ۶۰۲ واحدی از این نماد پذیرفت و به انتظار ادامه معاملات در روز آتی نشست.

آمار و ارقام بازار

رشد امروز شاخص که در نهایت بازدهی ۲.۹۲ درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهایی نظیر «وتجارت»، «کگل» و «فولاد» روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که  آن را به سطح ۲۰۱ هزار  و ۸۰۵ واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه ارزش معاملات خرد در نمادهای یاد شده بود. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران هفت میلیارد و ۶۱۷ میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و ۴۷۹ میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و ۲۸۵ میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای بانک‌ها با مجموع ارزش معاملات ۲۶۱ میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های شیمیایی، کانه‌های فلزی، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با صعود ۴۵ واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «کگهر»، «میدکو» و «زاگرس» پذیرفته است. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و ۹۰۷ میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به ۴۶۵ میلیارد تومان می‌رسید این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به ۶۵۵ میلیارد تومان رسیده است.

۱۷۲۳۱لینک منبع

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -