شما اینجا هستید
فرهنگی » نمایشگاه بازآفرینی اجسام دور ریز در آستارا دایر شدبه گزارش خبرنگار ایرنا سرپرست اداره حفاظت محیط زیست آستارا عصر پنجشنبه در بازدید از این نمایشگاه یک روزه در ساحل مخیری آستارا گفت: این گونه نمایشگاه‌ها در فرهنگ سازی برای صیانت از طبیعت بسیار مؤثر است و باعث ایجاد حساسیت در افراد برای احیای محیط زیست می‌شود.

مصطفی فلاح افزود: این نمایشگاه با همکاری آموزشگاه هنرهای تجسمی رنگین کمان بر پا شد و در آن کیف، اسباب بازی کودکان، گلدان و لباس با استفاده از مواد دور ریز تولید و عرضه شده است.

وی در خصوص تفاوت بازیافت و بازآفرینی بیان کرد: در بازیافت، مواد قابل استفاده طی فرآیندی در کارخانه ها استخراج و دوباره استفاده می شوند اما در بازآفرینی، مواد قابل استفاده بدون تغییر یا با اندک تغییری به محصول جدید تبدیل می‌شوند.

فلاح ادامه داد: بازآفرینی، هزینه‌های بازیافت را کم و فرآیند آن را کوتاه می‌کند و هر شهروند در خانه خود می‌تواند یک بازآفرین خلاق باشد و تولید کم زباله، پرهیز از خریدهای غیرضروری و استفاده از مواد دور ریز برای بازآفرینی باید مورد توجه خانواده ها قرار گیرد.

سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست آستارا گفت: با تزئین و استفاده دوباره از ظروف پلاستیکی به عنوان گلدان، سطل آشغال و جعبه و استفاده مجدد از لباس‌های کهنه به عنوان دستمال، کیف و پادری می‌توان به یاری محیط زیست شتافت.

وی اظهار کرد: ظروف یکبار مصرف زیادی در طبیعت به چشم می‌خورد و متأسفانه تجزیه زباله پلاستیکی در خاک، بین ۵۰۰ تا یک هزار سال طول می‌کشد و همکاری دوستداران طبیعت در پاکسازی محیط زیست ضروری است.

برگزاری مسابقه نقاشی محیط زیست و تقدیر از برگزیدگان آن از بخش‌های جانبی این نمایشگاه بود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و جاذبه‌های متنوع گردشگری در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است و روزانه ۱۰۰ تن زباله در آن تولید می‌شود.

۷۱۰۵ / ‏‬ ۷۱۲۴/‏۲۰۰۷لینک منبع

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -