شما اینجا هستید
بین الملل » رویداد علمی چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر در مشهد برگزار شددبیر این رویداد در حاشیه برگزاری آن در جمع خبرنگاران گفت: در این رویداد پژوهشگران، شرکت های دانش بنیان و افراد خلاق راه حل های خود را برای حل چالش های آستان قدس رضوی ارائه می دهند.

علیرضا جاوید عربشاهی افزود: رویداد علمی ‘”فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر” با حمایت مالی معاونت علمی، فنی ریاست جمهوری و عاملیت پارک علم و فناوری خراسان رضوی برگزار شده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات آستان قدس رضوی در ارائه خدمات به زائران استفاده از مقدار قابل توجهی مواد پلاستیکی و پلیمری غیر تجدید پذیر است که در ظروف غذا، لیوان های یکبار مصرف، کیسه های حمل کفش کاربرد دارد و ضایعات پلیمری به وجود می آورند که قابلیت جذب در محیط را ندارند.

عربشاهی گفت: مطالعات بسیاری در زمینه تخریب زیستی پلیمرها با هدف غلبه بر مشکلات زیست محیطی ناشی از تجمع پلاستیک‌ها در طبیعت در حال انجام است که بهترین راه حل برای رفع این معضل، تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر است.

دبیر رویداد چالش فناوری‌های پلیمری زیست تخریب پذیر گفت: این رویداد بستری را فراهم می‌کند که صاحبان ایده و فکر طرح‌های خود را در این زمینه ارائه دهند و این طرح‌ها در یک فضای رقابتی بعد از چند مرحله ارزیابی توسط آستان قدس رضوی مورد حمایت قرار می‌گیرد.

عربشاهی اضافه کرد: این چالش در ۶ مرحله طراحی شد که به ترتیب شامل طراحی فراخوان، انتشار، تدوین پلتفرم، بررسی و داوری طرح‌ها، ارسال نمونه اولیه و داوری نتایج نهایی می‌شود.

وی ادامه داد: از زمان انتشار فراخوان این رویداد تا اول خرداد ماه ،۶۲ طرح به این رویداد ارائه شد که از بین آنها ۲۴ طرح توسط هیات داوران که جمعی از پژوهشگران را شامل می‌شدند انتخاب گردید و صاحبان این طرح‌های نمونه‌های اولیه خود را بین ۱۸ تا ۲۵ خرداد ماه ارسال کردند.

وی افزود: در مراسم پایانی این رویداد که امروز عصر برگزار شده است، ۱۵ طرح نهایی و برگزیده رویداد چالش فناوری‌های زیست محیطی معرفی شدند.

عرب شاهی گفت: این رویداد با هدف حمایت از تولید داخلی انجام گرفته است لذا شرکت‌های خارجی در آن حضور ندارند و طرح‌هایی که در این رویداد پذیرفته شدند، با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اولویت عقد قرارداد با شرکتهای آستان قدس رضوی قرار می‌گیرند.

۷۴۸۹/۱۹۲۲لینک منبع

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ساباط نیوز | خبرخوان ساباط